“Aby wykorzystać nieoczekiwane możliwości, musimy pozostawać dostępni”. – S. Truett Cathy

 

Z moich poszukiwań językowych zrodziło się wiele podróży, które odbyłem w czasie mojego życia.

 

Pierwsza podróż, która rozpoczęła się dwadzieścia pięć lat temu, była poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie, jak uczyć się języków, a także w jaki sposób utkać z nich materiał, którym będę mógł okryć moje życie.

 

W miarę jak kroczyłem tą drogą, poznając język po języku, rozwijałem się zarówno intelektualnie, jak i duchowo. Zacząłem dostrzegać, jak doskonale nauka języków sprawdza się jako katalizator pozytywnych zmian w czyimś życiu.

 

Gdy dotarłem do celu, rozpoczęła się moja druga podróż. Pierwsza była zagłębienie się w siebie samego, tutaj natomiast miałem zamiar skupić się na pomaganiu innym.

 

Celem mojej drugiej podróży, która trwa już ponad pięć lat, jest pokazywanie innym, jak mogą uczyć się języków, dzięki czemu będą rozwijać się i zmieniać jako ludzie, czyli doświadczać tego samego, co miało miejsce i w moim przypadku przez ostatnie kilka dziesięcioleci.

 

Moja druga podróż ma dwa kamienie węgielne: ten blog – “The Polyglot Dream” – i moją pracę jako coach językowy. Starałem się wykorzystać oba te kanały do wyjaśniania szerokiemu gronu czytelników, na czym polega mój styl nauki.

 

Jeśli śledziłeś mój blog od samego początku, być może pamiętasz o jeszcze jednym kamieniu węgielnym, który często obiecywałem, ale który miał powstać w przyszłości: o książce, gdzie opisałbym moją metodę w całości i umieścił wszystkie informacje o nauce języków, jakie udało mi się zebrać przez ponad dwie dekady, które poświęciłem na poszukiwania.

 

Ta książka nie jest niestety jeszcze gotowa. Dzisiaj, podobnie jak w dniu, kiedy pierwszy raz ogłosiłem mój zamiar jej napisania, chciałbym dać czytelnikom tyle, ile jestem w stanie. Wysoko postawiona poprzeczka wiąże się przecież nieuchronnie z licznymi przeszkodami.

 

Jak jednak mówi znane powiedzenie: “Czas i morskie fale nie czekają na nikogo”. Choć chciałbym, aby moja pierwsza książka była “Tą Książką”, której napisanie obiecuję od dawna, poświęcenie czasu wyłącznie na jej napisanie oznaczałoby zaprzepaszczenie wielu okazji, które pozwoliłyby na dostarczeniu Tobie, drogi czytelniku, innych tekstów i narzędzi, mogących pomóc Ci w nauce języka obcego tu i teraz.

 

Dziś chciałbym ogłosić, że jedna z takich szans, które pojawiły się zupełnie niespodziewanie, przyniosła owoc w postaci zupełnie nowej książki zatytułowanej: Jak uczyć się języków.

 

 

Skąd wziął się pomysł na tę książkę

Zanim podam szczegóły na temat tej nowej, wyjątkowej książki, której jestem współautorem, pozwól, że opowiem, jak w ogóle doszło do jej napisania.

 

Było lato 2014 r. Przyjechałem do Poznania w Polsce, gdzie miałem poprowadzić warsztaty językowe zorganizowane przez mojego dobrego przyjaciela Michała Grześkowiaka, który pracuje również jako coach językowy.

 

Szkolenie przebiegło bardzo dobrze – przybyło na nie ponad trzydzieści osób. Pod koniec wszyscy wydawali się zadowoleni z udziału w tym wydarzeniu.

 

W czasie jednej z zaplanowanych przerw podszedł do mnie jeden z uczestników, którego do tej pory nie znałem. Miał na imię Konrad i był Polakiem mniej więcej w tym samym wieku co ja.

 

Z rozmowy z Konradem dowiedziałem się, że on również osiągnął bardzo wiele w nauce języków – tak dużo, że napisał nawet książkę na ten temat, zatytułowaną Sekrety poliglotów, która zdobyła dość dużą popularność na polskim rynku.

 

Konrad był (i wciąż jest) niewiarygodnie uprzejmy. Gdy podziękował mi za wszystkie informacje, które zdobył dzięki udziałowi w warsztacie, i za mój wkład w rozwój internetowej wspólnoty miłośników nauki języków obcych, wyświadczył mi kolejną przysługę – wręczył mi w prezencie egzemplarz swojej książki.

 

Po zakończeniu warsztatów miało upłynąć niemal półtora roku, zanim wróciłem ponownie w tamte strony.

 

W styczniu 2016 r., w samym środku niesłychanie mroźnej zimy, przyjechałem raz jeszcze do Polski. Miałem już wówczas za sobą lekturę książki Konrada, którą przeczytałem od deski do deski i byłem pod dużym wrażeniem wszystkiego, co w niej napisał.

 

Chciałem nawiązać ponownie kontakt z Konradem, który jest jednym z najbardziej znanych polskich poliglotów, więc wysłałem do niego wiadomość. Niedługo później zaczęliśmy regularnie się spotykać i dzielić się przemyśleniami na temat wszystkiego, co związane z nauką języków obcych.

 

W czasie jednego z takich spotkań Konrad zasugerował coś, co wydało się być czymś nowym i wyjątkowym:

 

A może napiszemy książkę?

 

Jako że, jak już wcześniej wspomniałem, od jakiegoś czasu miałem w planach napisanie własnej książki, z początku się trochę wahałem.
Byłem jednak pod ogromnym wrażeniem umiejętności Konrada i jego entuzjazmu, z jakim poznawał nowe języki, a zwłaszcza jego wysiłków w wychowywaniu dwujęzycznych polsko-brazylijskich córek. Zrozumiałem, że odrzucenie tego pomysłu byłoby ogromnym błędem.

 

Zgodziłem się wówczas na propozycję. Konrad i ja mieliśmy napisać wspólnie książkę, która byłby zbiorem wywiadów, które on by ze mną przeprowadził.

 

Gdy wróciłem do Polski w kwietniu 2016 r. zabraliśmy się wspólnie do pracy.

 

Najpierw zorganizowaliśmy warsztaty w Warszawie, stolicy Polski, a następnie spędziliśmy ponad sześć godzin na rozmowach.

 

Połączyliśmy wspólnie najważniejsze informacje ze szkolenia z treścią naszych rozmów i tak powstała książka: Jak uczyć się języków.

Co znajduje się w książce i jak może ci ona pomóc w nauce

Wiele książek o nauce języków obcych jest przeciążonych teorią i zawiera niewiele konkretnych, łatwych do zastosowania od razu wskazówek.
Jak uczyć się języków nie należy do takich książek.

 

Konrad i ja wspólnie skondensowaliśmy nasze ogromne doświadczenia językowe, zbierając najważniejsze informacje w dwunastu rozdziałów, z których dowiesz się dokładnie tego, czego potrzebujesz. Otrzymasz także jasne wskazówki, które możesz zastosować od razu w swojej nauce.

 

W tych dwunastu rozdziałach umieściliśmy także:

  • Osobiste historie związane z nauką języków obcych
  • Inspirujące cytaty, które zachęcą Cię od razu do działania
  • Krótkie podsumowanie najważniejszych wskazówek na końcu każdego rozdziału
  • Wiele linków do naszych ulubionych materiałów i narzędzi językowych dostępnych w Internecie

 

Niezależnie od tego, jakie masz doświadczenie w nauce języków obcych, w książce Jak uczyć się języków znajdziesz coś dla siebie. Konrad i ja przeszliśmy przez każdy etap procesu nauki wielu języków obcych, dzięki czemu mogliśmy podzielić się najważniejszymi wnioskami w zwięzłej formie w tej właśnie książce.

 

Chcielibyśmy, byś po przeczytaniu książki nie tylko wiedział więcej na temat nauki języków obcych, ale też zainspirował się jeszcze bardziej, by rozpocząć własną podróż!

 

Aby dowiedzieć się więcej na temat książki Jak uczyć się języków, zajrzyj tutaj:

 

http://www.sekretypoliglotow.pl/luca-ksiazka/

 

Znajdziesz tam szczegółowy opis książki, a także video, które nagraliśmy z Konradem. Pod tym linkiem możesz zamówić też swój egzemplarz w przedsprzedaży!

 

Być może książka ta jest właśnie taką nieoczekiwaną szansą, aby wreszcie zrobić kluczowy krok w nauce języków obcych.

 

Skorzystaj z tej okazji – na pewno nie będziesz jej żałować!

Autor: Luca Lampariello

Related posts: